samochody premium

samochody premium

Samochody klasy Premium nie stanowią bardzo popularnej grupy samochodów wśród naszego społeczeństwa. Niestety, nie wszyscy dostrzegają jak bardzo te samochody zwiększają komfort jazdy. Jednak, osoby, które zaufały tej klasie, mogą cieszyć się bardzo dużą wygodą More »

Sutki u panów

Sutki u panów

Hormony potrafią zdziałać wiele szkód w organizmie mężczyzny. Najlepszym przykładem tego będzie ginekomastia katowice, która jest uciążliwa i często bolesna. Niestety nie zawsze mamy na to wpływ, dlatego trzeba będzie walczyć z More »

Duże zapotrzebowanie na usługi księgowej

Duże zapotrzebowanie na usługi księgowej

Wskutek dynamicznego rozwoju gospodarki wzrosło zapotrzebowanie na rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie na rynku przedsiębiorcom. Przede wszystkim dotyczy to zapotrzebowania na usługi osób znających się na rachunkowości. Przedsiębiorcy nie chcą prowadzić na własną More »

Najpopularniejsi producenci poduszek

Najpopularniejsi producenci poduszek

Na rynku można znaleźć mnóstwo producentów poduszek. Jedni producenci są bardziej popularni a inni mniej. Zastanawialiście się kiedyś z czego wynika popularność. Wiem, że zdanie na ten temat są dość mocno podzielone. More »

O tarasie drewnianym

O tarasie drewnianym

Wiele osób decyduje się na samodzielnie zbudowanie tarasu drewnianego. Czy samodzielne zbudowanie tarasu drewnianego jest dobrym rozwiązaniem? Według mnie samodzielne zbudowanie tarasu drewnianego to bardzo ciekawa sprawa. Samodzielne zbudowanie tarasu drewnianego może More »

 

Zaburzenia a ćwiczenia sensoryczne

Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z integracją sensoryczną i gdzie szukać pomocy? Na czy polega terapia integracji sensoryczna, jakie są ćwiczenia sensoryczne? Niechęć do jedzenia, słaba świadomość własnego ciała czy tak zwane złe zachowanie często wynikają z zaburzeń integracji sensorycznej. Mogą spowodować, ze dziecko zostaje niesłusznie osądzane o niski iloraz inteligencji lub zwykłe lenistwo. Takie osady są bardzo niesprawiedliwe dla dziecka.

Ćwiczenia mogą tylko pomóc.

Choć nazwa integracja sensoryczna brzmi bardzo tajemniczo, to jednak termin ten można łatwo wytłumaczyć. To umiejętność, która pozwala odczuwać, porządkować, składać w jedną spójną całość i rozumieć w relacji do siebie bodźce: wzrokowe, słuchowe, dotykowe, pochodzące z ruchu i grawitacji czy wreszcie węchowe i smakowe – dochodzące do mózgu za pośrednictwem naszych zmysłów. Jeśli ten proces jest zaburzony można poddać się terapii z wykorzystaniem takiego elementu jak ćwiczenia sensoryczne i sobie lub swojemu dziecku pomóc. Dzięki temu możliwe jest zachowanie adekwatne do sytuacji. Przykładowo, niemowlę, które mama trzyma w objęciach, odruchowo kieruje głowę w kierunku jej piersi, wyczuwając znajomy zapach mleka, a kiedy dotknie mamy swoją twarzą, czuje potrzebę ssania. Starsze dziecko dzięki integracji zmysłów jest w stanie poruszać się w sposób skoordynowany, skupiać uwagę na zabawie, nawiązywać prawidłowe relacje społeczne. Integracja sensoryczna jest również podstawą prawidłowego rozwoju mowy, wrażliwości emocjonalnej czy pobudliwości ruchowej.

Ten proces integracji sensorycznej rozwija się przez całe życie, jednak najbardziej intensywnie przebiega podczas pierwszych trzech lat życia dziecka I niestety zdarza się, że czasem nie przebiega on tak sprawnie, jak powinien. Wtedy z pomocą może przyjść terapia i ćwiczenia sensoryczne. Terapię może prowadzić tylko wykształcony, wykwalifikowany terapeuta, który wie jakie ćwiczenia należy zastosować, i który zna się na swojej pracy. Dziecko należy oddać w ręce specjalisty.